Płytki ceramiczne, Narzędzia dla Glazurników
PARAMETRY

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /index_dobor_wykonawcy.php on line 27

  Dobór wykonawcy - glazurnika

  Zanim podpiszesz umowę z wykonawca....

Wybór wykonawcy jest często decyzją kluczową przy pracach wykończeniowych.

Cechy dobrego wykonawcy:
  • wiedza na temat rodzajów płytek ,klejów i fug
  • wiedza na temat metod i technologii układania płytek i przygotowania podłoża
  • odpowiednie narzędzia do obróbki płytek
  • doświadczenie w układaniu płytek
Wiedza na temat rodzajów płytek ,klejów i fug Dobry wykonawca musi mieć sporą wiedzę na temat materiałów których używa do układania płytek ceramicznych. Musi mieć wiedzę na temat rodzajów płytek , sposobu ich wykończenia , oznaczeń odcieni, różnic w kalibracji.
Pierwszym sprawdzianem glazurnika może być odczytanie powyższych parametrów z paczki płytek. Oczywiście nie mówimy o pozagatunkach z supermarketów które nie posiadają takich oznaczeń.
Dobry glazurnik biorąc płytkę do ręki powinien umieć rozpoznać z jakiego rodzaju płytką ma do czynienia i dobrać odpowiednie materiały do jej prawidłowego ułożenia. Bardzo ważna jest wiedza na temat zastosowania odpowiedniego kleju oraz fugi do określonych rodzajów płytek oraz miejsca ułożenia.
Układanie płytek wielkoformatowych 60x60 i 60x90 na zwykły klej często kończy się popękaniem płytek ( brak podparcia).
Z drugiej strony zastosowanie kleju samorozpływnego na ścianach kończy się często odpadnięciem całych połaci płytek zanim klej zacznie wiązać.
Wiedza na temat metod i technologii układania płytek i przygotowania podłoża
Doświadczony wykonawca powinien posiadać wiedzę na temat technologii układania płytek. Inaczej układa się płytki w pomieszczeniach wysoko obciążonych ruchem a zupełnie inaczej wielkoformatowe płytki ozdobne a zupełnie inaczej płytki w nieckach basenowych, zbiornikach spożywczych i wody pitnej.
Często lekceważone jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod płytki. Np. brak spadków i hydroizolacji powoduje zniszczenie tarasu w ciągu 2-3 lat.
Odpowiednie narzędzia do obróbki płytek.
Przy obecnym rozwoju technologicznym w produkcji płytek ceramicznych nie jest możliwe ułożenie płytek oraz ich prawidłowa obróbka bez odpowiednich i najczęściej niestety drogich narzędzi. Np. obróbka płytek strukturalnych bez przecinarek diamentowych czy wywiercenie otworu w gresie polerowanym bez koronkowych wierteł diamentowych jest praktycznie niemożliwe.
Przy wyborze wykonawcy trzeba zapytać wykonawcy jakimi narzędziami dysponuje.
Zlekceważenie sprawdzenia wyposażenia glazurnika zwykle kończy się kupowaniem profesjonalnych narzędzi przez zdesperowanego inwestora któremu fachowiec zniszczył kilka dekorów po 500 zł/szt ...
Doświadczenie w układaniu płytek Przed podpisaniem umowy warto poprosić wykonawcę o rekomendacje od wcześniejszych inwestorów. Zadziwiająco często wykonawcy nie potrafią prawidłowo rozplanować układania płytek co w konsekwencji prowadzi do dużych ubytkach znacznie przekraczających typowe ilości. Jest to bolesne zwłaszcza przy droższych płytkach i dużych rozmiarach płytek.
Często przy złym rozplanowaniu i małych pomieszczeniach ubytki mogą wynosić do 30% nie licząc płytek zniszczonych przez glazurnika.